22 Luty 2020
Nasze kierunki w roku szkolnym 2019/20

Powiększ zdjęcie


Nawigacja
Strona główna

O zespole szkół

Patron szkoły

ZSUiS - opisy zawodów

REKRUTACJA

Programy szkolne

Szkolne informacje

KURSY CKZ

Plan rozwoju ZSUiS

Z życia szkoły

OFERTA PRAKTYK

Informacje dla rodziców

Plan lekcji (.pdf)

Matura 2019 (.pdf)

Wykaz podręczników na rok szkolny 2019/2020

Egzamin maturalny i zawodowy 2019

ORE

Sukcesy uczniów

Zastępstwa

RODO


Do pobrania

Biblioteka

Pedagog

Kontakt

Galeria zdjęć

Szukaj

Inne strony

Wiadomości archiwalne

Dla nauczycieli

Informacje dla absolwentów
Pogoda
Oferta Zespołu Szkół Usługowych i Spożywczych w Jaśle
Do-wolność czytania
Do-wolność czytania

     Z okazji XV edycji Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, który w tym roku przebiegał pod hasłem „Do-wolność czytania” oraz Dni Funduszy Europejskich uczniowie z klas 1Tfs i 2 Tfm wraz opiekunami - Mariolą Jałowy i Agnieszką Racławską 11 maja 2018 r. zostali zaproszeni przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle do udziału w „Maratonie czytania 100/100”. Zamysłem organizatorów było, aby liczba 100 symbolizowała ilość przeczytanych stron, osób czytających i słuchających. Było to także nawiązanie do obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, ponieważ czytanie zawsze było istotnym elementem zachowania tożsamości, historii, tradycji i kultury naszego narodu.

     „Maraton czytania 100/100” odbywał się w przestrzeni Parku Miejskiego w bardzo sprzyjającej aurze – przy śpiewie ptaków i w otoczeniu wiosennej zieleni. Zaproszeni goście, wśród których byli lokalni samorządowcy na czele ze  starostą jasielskim Adamem Pawlusiem i burmistrzem miasta Ryszardem Pabianem oraz przedstawiciele jasielskich szkół i instytucji  czytali na głos fragmenty książki autorstwa Joanny Olech i Edgara Bąka, pt.: „Kto Ty jesteś?”. Książka w lekki i nowatorski sposób traktuje o patriotyzmie, który nie powinien kojarzyć się nam tylko z martyrologią i ozdobnym biało-czerwonym kotylionem, ale powinien przejawiać się na co dzień w naszych prostych, życiowych czynnościach.  

     Uczniowie z jasielskich szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych zgromadzeni wokół parkowej Glorietki mieli możliwość posłuchać również piosenek, pt..; „Okularnicy” i „Dream A Little Dream Of Me”, które zostały zaprezentowane przez wokalistki z Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle. Ciekawym momentem tego międzypokoleniowego spotkania było obrysowanie przez dzieci  i młodzież, na specjalnie przygotowanym papierze, w biało-czerwonych barwach swoich dłoni oraz odpowiadanie na pytanie: Jak można rozumieć  znaczenie słów wolność i dowolność w szerokim znaczeniu oraz w odniesieniu do czytania?

 „Kto ty jesteś” (fragmenty)

Joanna Olech  Edgar Bąk 

„Patriotyzm nie ma koloru.
Jesteśmy równi, choć różni. Każdy ma prawo być patriotą.
Jestem patriotą, a nie patriotom. Lubię język polski.
Uczę się. Jestem patriotą.
Pomagam. Jestem patriotą.
Dużo czytam. Jestem patriotą.
Nie marnuję wody. Jestem patriotką.
Sprzątam po moim psie. Jestem patriotą.
Kasuję bilet. Jestem patriotą.
Naprawiam, co zepsułem. Jestem patriotą.
Porządkujemy z dziadkiem opuszczony cmentarz. Jesteśmy patriotami.
Nie wyzywam, nie biję. Jestem patriotą.
Jak dorosnę, będę głosowała. Jestem patriotką.
Umiem przeprosić. Jestem patriotą.
A Ty?”

Biblioteka ZSUiS  przez cały rok zaprasza wszystkich uczniów i nauczycieli w swoje skromne progi, gdzie można z własnej woli, bez skrępowania przepisami czy nakazami swobodnie czytać i mieć książki w różnym formacie, przy tym bez ograniczeń oraz dowolnie kształtować swoje poglądy i rozwijać się zarówno umysłowo jak i kulturalnie. 

Zapraszam

Mariola Jałowy

<<FOTOGALERIA>>

e-dziennik UONET+
BIP i ePUAP
progeCAD
progeCAD.pl banner
Losowa fotografia