28 Luty 2020
Nasze kierunki w roku szkolnym 2019/20

Powiększ zdjęcie


Nawigacja
Strona główna

O zespole szkół

Patron szkoły

ZSUiS - opisy zawodów

REKRUTACJA

Programy szkolne

Szkolne informacje

KURSY CKZ

Plan rozwoju ZSUiS

Z życia szkoły

OFERTA PRAKTYK

Informacje dla rodziców

Plan lekcji (.pdf)

Matura 2019 (.pdf)

Wykaz podręczników na rok szkolny 2019/2020

Egzamin maturalny i zawodowy 2019

ORE

Sukcesy uczniów

Zastępstwa

RODO


Do pobrania

Biblioteka

Pedagog

Kontakt

Galeria zdjęć

Szukaj

Inne strony

Wiadomości archiwalne

Dla nauczycieli

Informacje dla absolwentów
Pogoda
Oferta Zespołu Szkół Usługowych i Spożywczych w Jaśle
XX Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Żywności już za nami !
XX Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Żywności już za nami !

     W dniu15 i 16 marca 2018 roku w Poznaniu odbył się uroczysty finał XX – Jubileuszowej Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Żywności , której organizatorem , jak co roku był Wydział Nauk o Żywności i Żywieniu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego w Poznaniu.

Pan prof. dr hab. Jan Pikul, Rektor UPP, przypomniał początki Olimpiady , podsumował 20 lat w czasie których 31 500 uczniów wzięło udział w zmaganiach olimpijskich .

     W tym roku w eliminacjach szkolnych brało udział 899 uczniów z 44 szkół. W kolejnym - etapie okręgowym -wzięło udział 170 uczniów , z 41 szkół .

Natomiast do finału Olimpiady zakwalifikowano 45 uczniów z 26 szkół z całej Polski .

     Wśród tej grupy znalazł się również uczeń klasy 4 Technikum Technologii Żywności Zespołu Szkół Usługowych i Spożywczych w Jaśle - Seweryn Białoń.

     W pierwszym dniu finałowych rozgrywek w Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego w Poznaniu uczniowie przystąpili do pierwszej części Olimpiady – testu pisemnego. Pytania podzielone były na bloki tematyczne: przetwórczy, analityczny, ekonomiczny i techniczny. Uczniowie musieli wykazać się bardzo dużą wiedzą obejmującą te zagadnienia.

Po trudach pierwszego dnia olimpiady organizatorzy przygotowali dla uczestników ciekawą niespodziankę - wycieczkę na Stadion poznańskiego Lecha . Dodatkową atrakcją było zwiedzanie jednej z najnowocześniejszych w Polsce , stacji pilotowej Katedry Biotechnologii i Mikrobiologii Żywności Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

     W drugim dniu uroczysty finał kontynuowano w najbardziej reprezentacyjnej sali Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu – Auli Kolegium Rungego, gdzie uczniowie z najlepszymi wynikami uzyskanymi z części pisemnej przystąpili do części ustnej Olimpiady. Odpowiedzi uczniów weryfikowała Komisja Oceniająca , której przewodniczył prof. dr hab. Zbigniew Czarnecki z WNŻŻ UP w Poznaniu . Ostateczną rozgrywką w walce o zwycięstwo był quiz, składający się trzech części – bloku przetwórczego, analitycznego i ekonomicznego. Uczestnicy quizu, sami mogli decydować, czy będą odpowiadać na pytania łatwiejsze – za 1 punkt, czy zaryzykują pytania trudniejsze za 2 punkty .

     Rywalizacja była bardzo zacięta i jak podkreślił Przewodniczący Komitetu Głównego Olimpiady Wiedzy o Żywności prof. dr hab. Jan Pikul, tegoroczny poziom olimpiady był bardzo wysoki i wyrównany, dlatego gorąco gratulował wszystkim uczestnikom świetnego przygotowania. Tym bardziej gratulujemy również Sewerynowi , który uzyskał tytuł finalisty, zwolnienie z etapu pisemnego egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie: technik technologii żywności oraz dodatkowe preferencje podczas przyjmowania na studia i indeks na wybrane kierunki studiów. Tak duży sukces to olbrzymia praca ucznia , jego zaangażowanie oraz chęć zdobywania i poszerzania swojej wiedzy . To również dodatkowa praca nauczycieli , którzy przygotowywali Seweryna do Olimpiady: Pani Lidii Gicali , Urszuli Ochały i Teresy Szczudło .

     Należy podkreślić , iż ZSUiS już od 1999r. uczestniczy w Olimpiadzie Wiedzy o Żywności. W tym czasie , prawie 20 lat wielokrotnie uczniowie szkoły zdobywali tytuły finalistów i laureatów olimpiady . Łącznie tytuł finalisty uzyskało 17 osób , natomiast tytuł laureata 3 osoby. W 2014r. roku uczennica Wioletta Szura zajęła II miejsce w Polsce i tytuł Laureata I stopnia. Wyjątkowy był rok 2013 kiedy to aż 4 uczniów ZSUiS zakwalifikowało się do etapu centralnego , co było i jest ewenementem w skali kraju.

Mamy nadzieję , że osiągane sukcesy będą zachętą do sięgania po olimpijskie laury dla kolejnych młodych i ambitnych uczniów.

ZSUiS Jasło

 

<<FOTOGALERIA>>

e-dziennik UONET+
BIP i ePUAP
progeCAD
progeCAD.pl banner
Losowa fotografia