28 Luty 2020
Nasze kierunki w roku szkolnym 2019/20

Powiększ zdjęcie


Nawigacja
Strona główna

O zespole szkół

Patron szkoły

ZSUiS - opisy zawodów

REKRUTACJA

Programy szkolne

Szkolne informacje

KURSY CKZ

Plan rozwoju ZSUiS

Z życia szkoły

OFERTA PRAKTYK

Informacje dla rodziców

Plan lekcji (.pdf)

Matura 2019 (.pdf)

Wykaz podręczników na rok szkolny 2019/2020

Egzamin maturalny i zawodowy 2019

ORE

Sukcesy uczniów

Zastępstwa

RODO


Do pobrania

Biblioteka

Pedagog

Kontakt

Galeria zdjęć

Szukaj

Inne strony

Wiadomości archiwalne

Dla nauczycieli

Informacje dla absolwentów
Pogoda
Oferta Zespołu Szkół Usługowych i Spożywczych w Jaśle
IV Pieszy Rajd Niepodległości - Cieklin 2012
IV Pieszy Rajd Niepodległości - Cieklin 2012

9 listopada odbył się IV Pieszy Rajd Niepodległości – Cieklin 2012. Odbywa się on corocznie jako impreza towarzysząca obchodom Narodowego Święta Niepodległości.
Rajd, podobnie jak i w latach ubiegłych, został zorganizowany przez II Liceum Ogólnokształcące oraz Klub Górski działający w ZST w Jaśle. Skierowany został do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych powiatu jasielskiego. Naszą szkołę reprezentowała 5-cio osobowa grupa uczennic z kl. 2Tfo wraz z wychowawcą.
Celem Rajdu Niepodległości jest poznawanie przez młodzież miejsc pamięci narodowej, związanych z wydarzeniem I wojny światowej.
W bieżącym roku wędrówkę rozpoczęliśmy w Cieklinie, który w okresie 1914-1918 był terenem zaciętych walk militarnych. Następnie zwiedziliśmy regionalne cmentarze wojskowe z czasów I wojny światowej.
Dzięki panu Mariuszowi Świątkowi – Kustoszowi Muzeum Regionalnego w Jaśle - mogliśmy poznać historię związaną z tymi miejscami i tamtymi wydarzeniami. Nasz przewodnik barwnie i bardzo ciekawie opowiadał o każdym miejscu, które odwiedziliśmy w czasie rajdu. Jedną z opowieści, która zainteresowała nas najbardziej, była gawęda na temat Operacji Gorlickiej. Dowiedzieliśmy się, że brał w niej udział ojciec Karola Wojtyły.
Na cmentarzach młodzież składała kwiaty, zapalała znicze i modliła się za tych, których poświęcili swoje życie, walcząc o wolność ojczyzny.
Wędrówkę zakończyliśmy w Cieklinie. W Domu Ludowym czekał na nas gorący posiłek i herbata. W czasie konsumpcji mieliśmy okazję wysłuchać prelekcji pana Mariusza Sepioła na temat rozwoju narciarstwa w Polsce po 1918 roku.
Ostatnią atrakcją Rajdu było obejrzenie wspaniałej, jednej z największych w kraju, kolekcji starych nart w Muzeum Karciarstwa im. Stanisława Barabasza w Cieklinie. W zbiorach muzeum znajdują się też buty, kijki, wiązania, odznaki, medale, książki oraz inne materiały o tematyce narciarskiej.
Udział w tym wydarzeniu był wspaniałą lekcją patriotyzmu lokalnego. Mogliśmy bezpośrednio oddać hołd tym, którzy zginęli w walce za naszą wolność.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji w galerii zdjęć

e-dziennik UONET+
BIP i ePUAP
progeCAD
progeCAD.pl banner
Losowa fotografia