26 Luty 2020
Nasze kierunki w roku szkolnym 2019/20

Powiększ zdjęcie


Nawigacja
Strona główna

O zespole szkół

Patron szkoły

ZSUiS - opisy zawodów

REKRUTACJA

Programy szkolne

Szkolne informacje

KURSY CKZ

Plan rozwoju ZSUiS

Z życia szkoły

OFERTA PRAKTYK

Informacje dla rodziców

Plan lekcji (.pdf)

Matura 2019 (.pdf)

Wykaz podręczników na rok szkolny 2019/2020

Egzamin maturalny i zawodowy 2019

ORE

Sukcesy uczniów

Zastępstwa

RODO


Do pobrania

Biblioteka

Pedagog

Kontakt

Galeria zdjęć

Szukaj

Inne strony

Wiadomości archiwalne

Dla nauczycieli

Informacje dla absolwentów
Pogoda
Oferta Zespołu Szkół Usługowych i Spożywczych w Jaśle
Rozporządzenie dotyczące egzaminów przeprowadzanych przez izby rzemieślnicze
Rozporządzenie dotyczące egzaminów przeprowadzanych przez izby rzemieślnicze

Minister edukacji narodowej Krystyna Szumilas podpisała rozporządzenie w sprawie egzaminu czeladniczego, egzaminu mistrzowskiego oraz egzaminu sprawdzającego, przeprowadzanych przez komisje egzaminacyjne izb rzemieślniczych.

Zmiany dotyczą dostosowania systemu egzaminów, przeprowadzanych przez izby rzemieślnicze, do modernizacji kształcenia zawodowego, która rozpoczęła się 1 września 2012 r. Obejmują one egzaminy w zawodach, ujętych w klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego, przeprowadzane przez komisje egzaminacyjne izb rzemieślniczych. Egzaminy te będą przebiegały na podstawie wymagań określonych w nowej podstawie programowej kształcenia w zawodach.

Istotną zmianą jest także umożliwienie izbom rzemieślniczym wydawania suplementów Europass do świadectw czeladniczych i dyplomów mistrzowskich. Ułatwi to posługiwanie się świadectwem czeladniczym i dyplomem mistrzowskim w krajach Unii Europejskiej.

Ponadto nowe rozporządzenie określa warunki przystępowania osób dorosłych do organizowanego przez izby rzemieślnicze egzaminu sprawdzającego wybrane kwalifikacje zawodowe. Rozporządzenie zawiera także przepisy przejściowe, umożliwiające płynne wprowadzanie zmian.

Inne uregulowania dotyczące egzaminów czeladniczych i mistrzowskich, w stosunku do dotychczas obowiązującego rozporządzenia (w sprawie egzaminów na tytuły czeladnika i mistrza w zawodzie, przeprowadzanych przez komisje egzaminacyjne izb rzemieślniczych) nie uległy zmianie.

Pełny tekst rozporządzenia - link do strony MEN 

e-dziennik UONET+
BIP i ePUAP
progeCAD
progeCAD.pl banner
Losowa fotografia